X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ژیکو

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

زنگ زدگی

اختصاصی از ژیکو زنگ زدگی دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 90

 

مقدمه

برای اکثر مردم کلمه خوردگی یادآور زنگ زدگی می باشد که پدیده ای نامطلوب می باشد. زنگ زدگی کلمه ای است که به خوردگی آهن اطلاق می شود در حالیکه خوردگی پدیده ای است که تقریبا دامن گیر تمام فلزات است از بین رفتن غیر فلزات را غالبا فساد یا تخریب می نامند.

اگرچه آهن اولین فلزی نیست که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفت ولی مطمئنا بیشترین کاربرد را در بین سایر فلزات به خود اختصاص داده است و برهمین براساس باید گفت که اولین مسائل خوردگی که انسان با آن مواجه بوده در ارتباط با این فلز بوده است . بنابراین جای تعجب نیست که در مورد آهن کلمه زنگ زدگی و خوردگی مترادف باشند.

زراندودکردن برای جلوگیری از خوردگی اشیاء فولاد به کار برده شده است ولی بعدها پی برده شد که نوعی عملیات حرارتی با ایحاد یک فیلم نازک محافظ ، از خوردگی جلوگیری میکند .

خوردگی پدیده ای مخرب است که مشکلات عدیده ای برای انسان ایجاد می نماید این اثرات نامطلوب را میتوان در تخریب ساختمان ، پل ها ، تاسیسات بندری و شهری و از بین همه مهمتر درواحدهای صنعتی مشاهده نمود و به گفته یکی از دانشمندان خوردگی هزینه جامعه را افزایش می دهد. به طور کلی خوردگی به سه طریق زیر میتواند موجب افزایش هزینه های یک جامعه شود.

الف : باعث خسارتهای مالی مستقیم می شود

ب: باعث به هدر رفتن و ضایع شدن منابع طبیعی می شود

ج: مسئله خوردگی سبب سلب آسایش و راحتی بشر و حتی باعث مرگ و میر انسانها می شود

خسارات مالی ناشی از خوردگی :

مطالعاتی پیرامون خسارتهای ناشی از خوردگی در انگلستان در سال 1971 انجام گرفت خلاصه ای از نتایج این مطالعات در جدول زیر آمده است :

صنایع

هزینه های تخمین خوردگی (میلیون پوند)

هزینه های تخمین اعمال حفاظت (میلیون پوند)

ساختمان

250

50

غذایی

40

4

مهندس عمومی

110

35

بخش های دولتی

55

20

دریایی

280

55

تصفیه و استخراج فلزات

15

2

نفت و شیمیائی

180

15

تولید برق

60

25

حمل و نقل

350

100

آب

25

4

جمع کل

1365

310

«جدول 1-1- هزینه های ملی خوردگی و حفاظت در کشور انگلستان در سال 1971 »

بنابراین حدود یک چهارم مبلغ 1365 میلیون پوند میتواند با رعایت دقیق اصول تکنیکهای حفاظت ، کاسته شود جالب آنکه در بررسی فوق خسارات مالی در بخش کشاورزی نادیده گرفته شده است و بعدا موردبررسی قرار گرفته است.

هزینه یا خسارات ناشی از خوردگی فقط محدود به تعویض یک قطعه نشده بلکه خورده شدن و دتعویض خود عوارض دیگری در پی دارد که به طور غیر مستقیم موجبات افزایش هزینه ها و خسارات را فراهم می کنند این عوارض تحت عنوان خسارتهای غیر مستقیم شناخته شده و ممکن است به یکی از دلائل زیر باشد

الف : کاهش تولید در اثر تعطیلی و از کار افتادن سیستم ناشی از خوردگی

ب: بالا رفتن ، هزینه های تعمیر و نگهداری

پ: کاهش کیفیت محصولات در اثر آلودگی ناشی از خوردگی ماشین آلات خط تولید

ت: خسارات ناشی از هدر به رفتن سوخت و انرژی در اثر نشت بخار ، سوخت ، آب و یا هوای فشرده از لوله های انتقال خورده شده آنها

ث: هزینه و کار زائد فراوان به خاطر لزوم فعالیت بیشتر در ارتباط با ساخت و انبارداری وحمل و نقل انبوهی از قطعات یدکی

خلاصه این که وجود چنین مخارجی لزوم توجه و عنایت بیشتر به علم خوردگی و صرف اندکی از هزینه های یاد شده برای جلوگیری از صدمات و خسارات بیشتر را توجیه می نماید

فواید خوردگی :

به ندرت میتوان گفت که خوردگی یک پدیده سودمند و مفید است در اینجا چند مورد نادر از مزایای خوردگی یاد می شود. انبساط ناشی از انباشته شدن محصولات خوردگی در پیچ و مهره‌ها سبب محکم تر شدن و جلوگیری از شل شدن درحین کار آنها می شود و پدیده ای که مشکلات ناشی از آن کمتر از مزایایش نیست عمده ترین کاربرد مفید خوردگی در ساخت باطری ها می باشد بیشتر واکنشهایی که در باطریها انجام می شود از نوع واکنشهای خوردگی می باشند. یک نوع باطری جدیدی که اخیرا ساخته شد نوید آئیده بهتری را میدهد و میتواند تاثیر عمیقی در صنعت و جامعه بگذارد . این باطری به طور ساده ای از یک پیل خوردگی که در آن آلومینیوم در آب نمک حل می شود تشکیل شده است که میتواند برای اتومبیلها خیلی مناسب باشد. این باطری میتواند انرژی لازم برای چندین کیلومتر مسافرت را تامین کند و پس از فواصل نسبتا طولانی مسافرت فقط با تعویض یک ورق آلومینویم در باطری اتومبیل دوباره قادر خواهد بود مسافت های زیادی را طی نماید قیمت این باطری بسیار پایین است چون که آلومینیوم از نظر فراوانی سومین عنصر کره زمین می باشد .

اخیرا یک روش برای بریدن فولاد غوطه ور شده در آب دریا ابداع شده است. درابتدا این کار به عنوان یک روش برای جلوگیری از انتشارو پیشروی ترک پیشنهاد شده بود. این روش جدید شامل یک الکترود استوانه ای توخالی فلزی چرخان می باشد که لبه های آن دارای ذرات ساینده غیرهادی نمی باشد و با فشار یک فنر بر روی سطح فلزی که قرار است بریده شود فشرده می


دانلود با لینک مستقیم


زنگ زدگی
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)